path: "p/SE-RGMTR-3D-208V-A/solaredge-3ph-delta-208v-meter-commercial-ansi-class-05"
locale: en-gb
alternates:
title: "SolarEdge SE-RGMTR-3D-208V-A - 3PH Delta 208V Meter"
description: "SolarEdge 3PH Delta, 208V Meter, Commercial, ANSI CLASS 05  | One-Stop-Shop | +50 A-brands | Exclusively for Professionals"
type: product_page
---
# SolarEdge 3PH Delta, 208V Meter, Commercial, ANSI CLASS 05 - Art.No.: SE-RGMTR-3D-208V-A
## Specifications
- **Brand**: SolarEdge
- **HS code**: 90283090
- **Manufactor**: SolarEdge
- **Net Height**: 111.76 MILLIMETER
- **Net Length**: 74.93 MILLIMETER
- **Net Weight**: 0.45 KILOGRAM
- **Net Width**: 35.052 MILLIMETER
- **Origin**: Israel
- **Ingress Protection**: IP20
- **Model**: Meter
- **Number of phases**: 3 phase
- **Type**: Energy management
- **Warranty in Years**: 5
## SolarEdge 3PH Delta, 208V Meter, Commercial, ANSI CLASS 05
### Revenue Grade Energy Meter for Commercial Installations
- High accuracy revenue grade meter readings for production monitoring
- Small and easy to install - fits in standard electrical panel
- Supports commercial and utility-size installations
- Supports RS485 120Ω line termination
- Communicates over RS485 to provide monitoring data
## Downloads
- [Installation guide SolarEdge 3PH Delta 208V Meter SE RGMTR 3D 208V A 2020 ENG](https://cdn.estg.eu/p/d/a/7/6/da762974f04dae31cb0e6b3b71fdcf21931b9f32_Installation_guide_SolarEdge_3PH_Delta_208V_Meter_SE_RGMTR_3D_208V_A_2020_ENG.pdf)